Ahoj Tomáš z Hikemates, dnes sa v Shortcuts okrem iného dozvieš:
- čo nás čaká pri rekonštrukcii útulne Ramža v Nízkych Tatrách,
- kde všade platí jarná úzávera v Malej Fatre,
- a Petr Kosek z nalehko ti prezradí, ako sa stať diaľkovým turistom.
Prajem ti príjemné čítanie, Tomáš.
|
|
|
Daruj nám svoje 2% z dane a my ich použijeme na budovanie turistickej infraštruktúry. Tento rok nás čaka: Rekonštrukcia útulne Ramža v Nízkych Tatrách, natretie fasády Salaša pod Suchým vrchom vo Veľkej Fatre, stavba poslednej útulne z nášho projektu #ZažiÚtulne v Malých Karpatoch a opravy mostíkov na turistických trasách. Postup a potrebné tlačivá nájdeš TU: 2% z dane |
|
- Môžeš sa tešiť na Kofolu - Tento rok sa o pitný režim na komunitných výstupoch, brigádach a prespávačkách, postará náš nový partner Kofola. Veľmi sa z toho tešíme a ďakujeme za podporu.
- Staň sa členom najväčšieho turistického oddielu KST - Už od 1. apríla 2023 začína nová turistická sezóna. Ak ešte nemáš poistenie na hory a potešili by ťa zľavy na horských chatách, zľavy v outdoor predajniach, či prioritný prístup k našim Hikemates podujatiam a kurzom, pridaj sa k nám!
Členstvo ti platí od 1.4.2023 do 31. 3. 2024 a vybavíš si ho online za 5 minút: Hikemates členstvo.
- Hikemates podujatia - Ak chceš vedieť o našich podujatiach v dostatočnom predstihu, pridaj si náš Google kalendár Hikemates podujatí. Nájdeš tam všetky naše komunitné výstupy, prespávačky, brigády, Hikemates večery o horách a ľuďoch a ďalšie.
|
|
|
MAGAZÍN:
Komplexní návod na krátký výlet i dálkový trek
|
|
Viktorka Rys je česká cestovatelka a spisovatelka. Cestuje nalehko, nízkonákladově a bez letadel. Specializuje se na dálkové treky, zejména off-trail. Přešla pěšky dvakrát karpatský oblouk, Balkán z Banátu do Istanbulu i Kavkaz od Černého moře v Gruzii ke Kaspickému moři v Ázerbájdžánu.
Během cest se zapojuje do dobrovolnických projektů, například na organických farmách nebo v uprchlických táborech, fotografuje a testuje ultralehké vybavení Pod 7 kilo.
„Chodit po horách s kamarády je vždycky skvělé. Ale sólo to bývá nesrovnatelně silnější zážitek.”
Začalo to u knížek Eduarda Štorcha. Hltala jsem je jedním dechem a ze všeho nejvíc si přála, abych se narodila v pravěku. Samozřejmě jako kluk, protože hlavními hrdiny byli vždycky kluci. A protože když jsi holka v devadesátkách, pořád ti dospělí říkají, že něco nemůžeš. Jsi přece holčička a podle toho by ses měla chovat
V následujícím článku ti poradím, jak se vydat bezpečně na krátký sólo výlet i na několikaměsíční trek. Dostaneš podrobný návod, jak výpravu plánovat nebo co v tvé výbavě nesmí chybět.
CHCI CHODIT SÓLO PO HORÁCH, ALE...
Pokud se s některým z níže uvedených „ale“ ztotožňuješ, mám pro tebe výbornou zprávu. Tvoje důvody jsou zástupné a s dostatečnou motivací se přes ně zvládneš přenést.
... nevím, jak začít
... nemám vybavení
... nevím, kde sebrat odvahu vyrazit sólo
... už nejsem nejmladší
... nemám zkušenosti
Jakkoli náročné mohou sólo treky někdy být, jejich největším přínosem v konečném důsledku bývá o dost větší radost ze života.
Tento článok je súčasťou najnovšieho 4. vydania Hikemates Magazínu s témou „Sólo na horách.“ Celý návod od Viktorky Rys nájdeš iba v našom tlačenom magazíne.
|
|
Z DOMOVA:
Rekonštrukcia útulne Ramža
|
|
S podporou partnera SPP a pomocou Národného parku Nízke Tatry sa tento rok spoločne pustíme do projektu rekonštrukcie útulne Ramža! Na ceste SNP či na hrebeňovke Nízkych Tatier už dlhé roky poskytuje prístrešok pre pocestných turistov.
Čo nás čaká:
- Vybavovanie povolení - súčasná útulňa je čiernou stavbou. Aby bolo všetko v poriadku, útulňu najprv zlegalizujeme a vysporiadame potrebné zmluvné vzťahy.
- Projektová dokumentácia - naším cieľom je zachovať vzhľad útulne a rekonštrukciou predĺžiť jej životnosť aspoň o ďalších 20 rokov, preto vymeníme strechu a opotrebované nosné prvky, útulňu zateplíme a presvetlíme. Vnútro útulne obnovíme v minimalistickom štýle.
Za projektom rekonštrukcie stojí štúdio LABANC, ktoré sme vybrali spomedzi architektov a ateliérov prihlásených do projektu turistickeutulne.sk. Vizualizácie by sme mali mať k dispozícii už v apríli.
- Ďalší postup - o tom, ako s rekonštrukciou pokračujeme, ťa budeme pravidelne informovať tu v Shortcuts, ale aj na sociálnych sieťach.
V Hikemates sa všetci tešíme, že svojou troškou opäť prispejeme k rozvoju diaľkovej turistiky na Slovensku.
Aké zmeny by si v rámci rekonštrukcie odporučil/a zrealizovať ty? Napíš nám svoje nápady do komentov na facebooku TU.
|
|
ZO SVETA:
L.I.M - minimalistická kolekcia značky Haglöfs
|
|
Poznáš švédsku značku Haglöfs? Nie? Nevadí, hneď ti o nej poviem niečo viac. Vznikla pred 100 rokmi a pochádza z drsnej severskej prírody. Na Slovensku sa čoraz viac dáva do outdoorového povedomia.
Založil ju truhlár a vizionár (pekná kombinácia..) Wiktor Haglöf v roku 1914. Príbeh značky sa začal písať výrobou batohu na náradie, ktoré pri truhlárine potreboval.
Haglöfs kráča s dobou, a okrem toho že je klimaticky neutrálna (od roku 2020), tak na Black Friday zatvára všetky svoje brandové predajne. Sympatické gesto..
Už vyše 20 rokov vyrába kolekciu L.I.M (less is more), kde sa snaží posúvať limity technického vybavenia outdoorového oblečenia. Znižuje hmotnosť a zároveň zlepšuje výkon produktu.
Menej detailov, menšia hmotnosť, menší objem - vďaka tomu budeš ľahší, rýchlejší a silnejší. Pokiaľ je to, čo nosíš a nesieš ľahké, vydržíš viac, a budeš sa cítiť oveľa lepšie.
Z L.I.M kolekcie ma zaujala najviac bunda (vyrábajú aj vestu) Mimic Hood. Ide o zatepľovaciu bundu s výbornými funkčnými vlastnosťami. Výplň pozostáva z dutého vlákna, ktoré je obohatené o grafénové nanočastice.
Dá sa povedať, že nanočastice uhlíka makajú za teba. Vytvárajú výborný tepelný izolant, ktorému nevadí ani vlhkosť (narozdiel od peria). Bunda váži len 155 gramov (pánske L) a je zároveň ľahko zbaliteľná. Využiješ ju počas celého roka. Heslo LESS IS MORE tuplatí na 100%.
Na Slovensku nájdeš Haglöfs napríklad v MTHIKER.
|
|
CHYSTÁ SA:
Jarná uzávera v Národnom parku Malá Fatra
|
|
Správa Národného parku Malá Fatra upozorňuje všetkých turistov na každoročnú jarnú uzáveru, ktorá trvá od 01.03. do 15.06. na nasledujúcich turistických chodníkoch:
- Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce (červená turistická značka)
- Obšívanka – Malé nocľahy (modrá turistická značka)
- Vendovka – Malý Kriváň (modrá turistická značka)
Dôvodom jarnej uzávery je v prvom rade ochrana živočíchov. Jar je najcitlivejšie obdobie v roku pre výchovu a vyvádzanie mláďat rôznych druhov vtákov a cicavcov. Pre tieto druhy je dôležité, aby aspoň pár mesiacov v roku mali zabezpečený pokoj od ľudskej prítomnosti.
Uzavreté úseky chodníkov na Veľký Rozsutec a do Obšívanky sú súčasťou Národných prírodných rezervácií Rozsutec a Tiesňavy, kde sa nerealizuje hospodárska činnosť.
Rezervácie predstavujú v atakovanom území národného parku ostrovy divočiny a nedotknutej prírody. Dôvodom uzávery úseku modrého chodníka v časti Vendovka – Malý Kriváň, ktorý prechádza územím nad hornou hranicou lesa, je ochrana kurovitých vtákov.
Uzávery slúžia v neposlednom rade aj na ochranu a regeneráciu pôdneho krytu, ktorý je bezprostredne po zimnom období náchylnejší na eróziu.
Turisti majú celoročne k dispozícii v národnom parku viac ako 150 km značených turistických chodníkov rôznej obtiažnosti. Toto obmedzenie je prínosné pre prírodu Malej Fatry a je veľmi dôležité ho rešpektovať.
zdroj: npmalafatra.sk
|
|
Vtáčnik je najvyšší vrch v rovnomennom pohorí. Nachádza sa v Chránennej krajinnej oblasti Ponitrie. Veľká časť tohto masívu patrí do Národnej prírodnej rezervácie Vtáčník.
Samotný vrchol je čiastočne odlesnený, takže sa ti otvoria výhľady na Štiavnické, Kremnické a Strážovské vrchy. Pri výnimočných podmienkach uvidíš Malú a Veľkú Fatru, Nízke a Vysoké Tatry, najvyššie vrchy v severnom Maďarsku, alpské vrcholy na severovýchode Rakúska a Lysú horu na severnej Morave.
Prístup:
- Z Kamenca pod Vtáčnikom a späť, Náučný chodník: 19 km, +1042 m, 7:30 hod
- Z obce Bystričany a späť, po modrej značke: 28,6 km, + 1161 m, 8:25 hod
- Z obce Kľak a späť, po zelenej značke: 12 km, + 729 m, 4:30 hod
„Pohorie Vtáčnik je pre mňa z nepochopiteľných príčin podceňované, s mnohými turistickými chodníkmi zívajúcimi prázdnotou. Napriek (alebo aj vďaka) tomu, že je málo navštevované, je mimoriadne pekné. K lákadlám patrí množstvo zákutí, andezitových vyhliadok a skalných útvarov, či krásne bukové lesy so zvláštnou atmosférou.”
Chystám sa sem už dlhšie! Lákajú ma hlavne výhľady, keď je dobrá viditeľnosť (obzvlášť v zime). Ak nad Vtáčnikom uvažuješ aj ty, navnadím ťa článkom od našej blogerky Zity Radosovej: Vtáčnik – neopozeraný vrchol sopečného pohoria.
|
|
PREČÍTAJ SI:
ROZHOVOR: Pavlína Adam - Great Himalaya Trail
|
|
Pavlína Adam je prvá Češka, ktorá zdolala náročný trek Great Himalaya Trail. Ide o vysokohorský tvraverz nepálskej časti Himalájí s dĺžkou 1 700 km, ktorý dokončilo len máličko cez 100 ľudí.
Spolu s parťáčkou Sarah, zdolali 21 päťtisícových a 2 šesťtisícové sedlá, brodili sa v hlbokom snehu, prekonávali ľadovcové trhliny a rieky, likvidovali pavúky a pijavice, kúpali sa v horských jazerách a nedobrovoľne skúsili vyháňanie diabla.
„Pokud jsme to chtěly zvládnout, věděly jsme, že se musíme maximálně odlehčit, abychom byly dostatečně rychlé a flexibilní. Pořád jsme ale musely myslet na to, že jedeme do Himalájí.”
Prečítaj si rozhovor o jednom z najťažších trailov na svete, ktorý spracoval Václav Malinský z nalehko.com - Great Himalaya Trail: Rozhovor s Pavlínou Adam
|
|
POZRI SI:
Hikemates večer o horách a ľuďoch: Ako sa stať diaľkovým turistom?
|
|
Na prednášku s Petrom Kosekom, ktorá bola súčasťou prvého Hikamates večera o horách a ľuďoch, som sa tešil asi najviac. Som fanúšikom jeho projektu Nalehko.com, ktorého súčasťou je informáciami nabitý blog z rôznych diaľkových trekov.
Petr spustil web nalehko v roku 2011 v priebehu príprav na 4250 km dlhý Pacific Crest Trail v USA. Postupne pridával Continental Divide Trail (4500 km), Appalachian trail (3500 km), a ako prvý Čech sa stal vlastníkom Tripple Crown. Inak má za sebouaj 2 výstupy na El Capitan v Yosemitoch a pár bežeckých ultratrailov.
Petr nám rozprával o základoch a pravidlách diaľkovej turistiky, na čo si dať pozor, čo nesmie chýbať vo výbave, ako plánovať, a najmä ako začať s turistikou naľahko.
Hikemates večer o horách a ľuďoch ti prinášajú:
Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.
|
|
|
|